Rovásversenyek határokon túl

Március 26-án két rovásverseny is volt jelenlegi határainkon túl: Az egyik Udvarhelyszéken (Erdély), a másik Munkácson (Kárpátalja).

 

Beszámoló a II. Udvarhelyszéki Rovásírásverseny és Műveltségi találkozóról

2011. kikelet havának 26. napján, szombaton került megrendezésre a II. Udvarhelyszéki Rovásírásverseny és Műveltségi találkozó. A szervezők a Székely Pajzs Egyesület és a Góbé Termékcsalád voltak. A rendezvény nagy sikernek örvendett, ezt bizonyítják a számok is, összesen 76 versenyző mérettette meg magát az öt kategóriában.

Nagy örömömre szolgált, hogy mint tavalyi versenyző, idén már szervezőként vehettem részt a rendezvényen, több társammal együtt. Ezúton szeretnék köszönetet mondani a javítóknak, akik lelkiismeretes munkájukkal segítették az értékelést. A versenyzők a feladatokat teljesítették, átestek az olvasás próbáján is, sokan lámpalázasan, izgulva. Itt jegyezném meg, hogy az olvasási gyakorlatokat a harmadikos diákok egy része teljesítette a legjobban. Fiatal koruk ellenére folyékonyan olvasták a rovásjeleket, hiba nélkül teljesítve a feladatot. Nagy öröm volt ezt látni.

A versenynek a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola adott otthont. Amint a versenyzők megérkeztek a helyszínre, és megtörtént a regisztráció, máris foghattak neki a hangos olvasás gyakorlatának. A rendezvényt Waum Péter Máriusz, a Székely Pajzs Egyesület elnöke nyitotta meg köszöntőbeszédével. A rövid megnyitó után a versenyzők elfoglalták helyeiket a termekben, ahol megkapták a feladataikat, és el is kezdődhetett az írásbeli próba. A feladatok korosztályonként változtak. Volt átírás latin betűről rovásra, illetve rovásról latin betűre. Volt számrovás, rovásírással kapcsolatos kérdések, idegen szavak magyar megfelelőinek ismerete, és összerovási gyakorlat is. Az írásbeli próba után még olvashattak azok a versenyzők, akik korábban nem kerültek sorra, majd a rendezvény résztvevői egy svédasztalos fogadásban részesültek, amit a Góbé Termékcsalád biztosított. Ezután az érdeklődők előadásokon vehettek részt, valamint népdalokat, mesét és szavalatot hallgathattak. A meghívott előadók Tisza András, Mandics György és Balla Ede voltak, népdalokat énekeltek: Menyhért Zsófia, Geréb Hanna, Varga Andrea és Jakab Éva Erika; szavalt és mesét mondott: András Attila.

Amíg az előadások zajlottak, a javítócsapat gőzerővel dolgozott, hogy az eredményhirdetésre meg legyen minden. A kellő időben megtörtént a pontozás, a nyertesek sorrendjének felállítása, az oklevelek és emléklapok kitöltése valamint az ajándékcsomagok összeállítása.

A nap végére eljutottunk a várva várt eredményhirdetéshez is, amit nem csak a versenyzők, de még a szervezők is nagy izgalommal vártak. A rendezvényt a székely himnusz eléneklésével zártuk, és biztos vagyok benne, hogy mindenkinek egy élménydús napot nyújtott a rendezvény, és örömmel a szívükben fognak visszagondolni rá.

A II. Udvarhelyszéki Rovásírásverseny és Műveltségi találkozó győztesei kategóriánként:

A-kategória: 1. Tamás Boróka, 2. Major Kata, 3. Győrfi Péter
B-kategória: 1. Tamás Edit, 2. Kovács Nóra, 3. Bartalis Krisztián-Zoltán
C-kategória: 1. Dénes Botond, 2. Simó Magor, 3. Tamás Erika
D-kategória: 1. Simó Zalán, 2. Kovács Réka, 3. Kovács Norbert-Hunor
E-kategória: 1. Máthé Lóránt-Pál, 2. Nagy Imecs Vilmos, 3. Tiboldi Sándor

Az A, B, C és D kategóriák díjazottjai részt vehetnek a Szamosújváron megrendezendő Csodaszarvas nyomában Országos Rovásírásversenyen, mely egyben a Kárpát-medencei Rovásírásverseny elődöntője is.

Szeretnék köszönetet mondani a szervező-csapat és a javítók munkájáért, akik nélkül ez a rendezvény nem jött volna létre. Név szerint: Boros György Csaba, a Székelyföldi üzletlánc tulajdonosa, Waum Péter Máriusz, a Székely Pajzs Egyesület elnöke, Tiszáné Bencsik Mária, Dénes Csaba, Tókos Szabolcs, Simó Hargita, Porsche Endre, Illés Tamás, Mihály Izabella, Orbán Kincső, Illés Ágnes, Rad Aeneas László, Ambrus Levente, Veres István.

Köszönet illet minden támogatót, szervezőt, előadót, fellépőt és résztvevőt egyaránt. Nagy öröm volt részt venni ezen a rendezvényen.

Kovács Miklós

 

Rovásírásverseny Munkácson

A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség (KáMCSSZ) égisze alatt március 26-án rovásírásversenyre került sor a Munkácsi Szent István Líceumban. A versenyre három kategóriában (1-4., 5-8. és 9-11. osztály) összesen tizennégy gyerek jelentkezett, hogy az ősi írás felelevenítése által is leróják az elődök iránt érzett tiszteletüket.
A főszervezést lebonyolító cserkészszövetség elnöke, Popovics Pál a Kárpátalja tudósítójának elmondta: “Mi, cserkészek nagyon fontosnak tartjuk, hogy magyar értékeinket megőrizzük és továbbadjuk, így az írásos emlékeket, ezen belül a rovásírást is. Minden cserkészújonc kötelező próbaelemei közé tartozik ezen ősi írásmód is. Ennek kapcsán tavaly adódott az ötlet: szervezzünk rovásírásversenyt a cserkészek részvételével. A nagy sikerre való tekintettel úgy döntöttünk, idén is megszervezzük a versenyt, melyre ezúttal a cserkészeken kívül bárki jelentkezhetett, hogy az ősi írás használatával “lerója” tiszteletét az ősöknek. A verseny névadójának a legnevesebb székely-magyar rovásírás-kutatót, Forrai Sándort választottuk, aki 98 évvel ezelőtt Munkácson született. A rendezvényt igyekszünk az ő születésnapjához (március 18.) közel szervezni, így idén március 26-án. A líceumban megtartott versenyre több településről érkeztek résztvevők: Munkácson kívül Beregszászból, Dédából és Asztélyból. Annak különösen örülünk, hogy nem csak cserkészek jelentkeztek.”
Az elért eredmények alapján a helyezések a következők:

1-4. osztály: 1. Zékán Zsófia (Asztély), 2. Szász Bence (Déda), 5-8. oszt.: 1. Popovics Bence (Munkács), 2. Jászik Tamás (Déda), 3. Tegze Ágnes (Munkács) és Szűcs Vanda Zsófia (Beregszász), 9-11. oszt.: 1. Tegze Anna (Munkács), 2. Nagy Alexandra (Déda).

A helyezettek tárgyjutalmakat kaptak, valamint elnyerték a jogot, hogy képviseljék Kárpátalját a Budapesten megrendezésre kerülő XII. Kárpát-medencei Rovásírásversenyen.
“Tavaly a budapesti versenyen sajnos nem sikerült helyezést elérnünk – folytatja Popovics Pál, de tapasztalatokat szereztünk, láttuk, mások hol tartanak ezen a téren. A rovásírásnak főként Magyarországon és Erdélyben van kiterjedtebb gyakorló közössége, és érdekesség még, hogy pl. az egyik budapesti iskolában a rovásírás a tantervben is szerepel. Nálunk egyelőre főként a cserkészek ismerik. Örülnénk, ha idővel ennek az ősi magyar írásnak az iskolákban fakultatív órákon történő oktatását is sikerülne elérni. És reméljük, hogy idén Budapesten is jól szereplünk majd.”

Kárpátalja.ma


Kapcsolódó cikkek:

Share